Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z integracją sensoryczną
Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej o specjalności „Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z integracją sensoryczną” są zaprojektowane w celu profesjonalnego przygotowania słuchaczy do organizowania i prowadzenia systematycznej pomocy dzieciom zagrożonym nieprawidłowym rozwojem. Program studiów koncentruje się na wsparciu dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do momentu podjęcia obowiązku szkolnego. Uczestnicy studiów zdobywają wiedzę i umiejętności nie tylko w zakresie ogólnych zasad wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, ale także w zakresie integracji sensorycznej, jej wpływu na rozwój emocjonalny, ruchowy i poznawczy dziecka, oraz dysfunkcji integracji sensorycznej i ich oddziaływania na funkcjonowanie małego dziecka.
W świetle nowych wymogów studia są skierowane zarówno do osób posiadających już kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, ale nie posiadających przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej, jak i do tych, którzy posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać dodatkowe kompetencje w obszarze wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z integracją sensoryczną. Celem studiów jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry do efektywnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz do przeprowadzania wczesnej interwencji terapeutycznej w różnych środowiskach, takich jak przedszkola integracyjne, placówki, fundacje, stowarzyszenia zajmujące się wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka (WWRD) oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Program studiów ma charakter kwalifikacyjny i jest zgodny z przepisami prawa, w szczególności uwzględnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych (I uprawnienia – 180 godzin; II uprawnienia – 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA: 3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in.wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning)
ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ W FORMIE WYKŁADÓW I ĆWICZEŃ W ZAKRESIE: Kształcenie kierunkowe: I moduł: Dydaktyka specjalna II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin Przygotowanie merytoryczne: I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie wczesnego wspomagania II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie wczesnego wspomagania III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
ZAKRES KSZTAŁCENIA:
- Wybrane zagadnienia z pedagogiki ogólnej, pedagogiki specjalnej i neurologii dziecięcej, psychologii ogólnej, poznawczej i klinicznej.
- Rozwój ruchowy oraz zaburzenia rozwoju dziecka od 0 do 3 roku życia.
- Rozwój mowy – diagnoza i wspomaganie rozwoju komunikacji i mowy dziecka.
- Wczesna diagnostyka zaburzeń przetwarzania sensorycznego u dzieci.
- Profilaktyka z elementami poradnictwa i wczesnej interwencji.
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
- Diagnoza i terapia pedagogiczna.
- Diagnoza i terapia SI małego dziecka z różnymi deficytami:
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- niepełnosprawnością wzrokową
- obniżoną sprawnością intelektualną
- dziecko ze spektrum autyzmu,
- dzieci z zespołem wad wrodzonych, Zespół Downa,
- dzieci z deficytami przetwarzania sensorycznego, FAS.
- Planowanie i organizowanie procesu terapeutycznego.
- Wpływ integracji sensorycznej na rozwój mowy i sposób odżywiania się.
- Wsparcie rodziców dziecka we wczesnym etapie rozwoju
- Metody pracy z rodziną dziecka niepełnosprawnego.
- Casy study – studium przypadku.
KOSZT STUDIÓW:
4200 zł (możliwość opłat w 8 ratach) oraz opłata rekrutacyjna