Higiena i epidemiologia w profilaktyce i promocji zdrowia
Studia podyplomowe z zakresu „Higiena i epidemiologia w profilaktyce i promocji zdrowia” są skierowane do osób zatrudnionych w różnych instytucjach zajmujących się ochroną zdrowia i profilaktyką. Program studiów adresowany jest m.in. do pracowników administracji rządowej i samorządowej odpowiedzialnych za szeroko pojętą profilaktykę, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, szpitali, poradni leczniczo-zabiegowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, systemu ubezpieczeń społecznych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz szkół publicznych i prywatnych.
Kształcenie w ramach studiów obejmuje szeroki zakres tematyczny, w tym epidemiologię ogólną, epidemiologię chorób zakaźnych i niezakaźnych, szczepienia ochronne, higienę, organizację ochrony zdrowia oraz promocję zdrowia w kontekście tworzenia polityki zdrowotnej i prozdrowotnej. Program nauczania uwzględnia najnowsze osiągnięcia medycyny, nauk biologicznych oraz biotechnologii, co pozwala studentom na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w codziennej działalności związanej z ochroną zdrowia.
Student poznaje aktualne zagrożenia zdrowotne oraz metody zapobiegania. Absolwent przygotowany jest do pracy na wszystkich stanowiskach w ochronie zdrowia, a także w programach i projektach edukacyjno-profilaktycznych. Potrafi planować działania na rzecz poprawy stanu zdrowia społeczeństwa oraz współpracować na rzecz tworzenia środowisk wspierających zdrowie. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w trakcie zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. (Nie obowiązują praktyki).
CZAS TRWANIA: 2 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość – e-learning)
ZAKRES KSZTAŁCENIA: 1. Epidemiologia ogólna 2. Mikrobiologia/Bioterroryzm 3. Higiena Komunalna 4. Ekonomia w ochronie zdrowia 5. Statystyka medyczna 6. Promocja zdrowia 7. Zagadnienia prawne w ochronie zdrowia 8. Epidemiologia chorób niezakaźnych 9. Epidemiologia chorób zakaźnych i zakażeń szpitalnych 10. Ochrona zdrowia w UE 11. Organizacja Ochrony zdrowia 12. Jakość w opiece medycznej 13. Przepisy BHP 14. Marketing usług medycznych 15. Socjologia zdrowia/Demografia 16. Higiena żywności i żywienia 17. Szczepienia Ochronne
KOSZT STUDIÓW: 2700 zł (możliwość opłat w 8 ratach) oraz opłata rekrutacyjna