Psychoterapia
Specjalistyczne studia kwalifikacyjne Psychoterapia spełniają wymogi określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niezbędne do ubiegania się o pracę na stanowisku psychoterapeuty (zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego art. 5 ustawy z dn. 19 sierpnia 1994r., która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2024r.) oraz Ustawy o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023r. (Dz.U. 2023 poz.1972) Art. 87 obowiązujący od 01 stycznia 2024r. w którym została doprecyzowana definicja psychoterapii oraz wymagań wobec psychoterapeuty. Na studia aplikować może osoba z tytułem zawodowym lekarza lub magistra – bez wskazania wymaganego kierunku studiów.
Cel
Celem studiów podyplomowych – Szkoły Psychoterapii jest przygotowanie słuchaczy do samodzielnego prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Program czteroletnich, dwustopniowych studiów podyplomowych w wymiarze 1200 godzin obejmuje zagadnienia specyficzne dla psychoterapii, a także zagadnienia ogólne związane z funkcjonowaniem psychicznym człowieka, psychopatologią i zróżnicowanymi metodami diagnozy i leczenia zaburzeń psychicznych, metodami weryfikacji empirycznej skuteczności oddziaływań terapeutycznych, oraz zagadnienia etyczne i prawne w psychoterapii.
Przebieg studiów
Pierwszy moduł – trwający 4 semestry i kończący się egzaminem pierwszego poziomu – obejmuje szeroką gamę zagadnień, takich jak: współczesne kierunki w psychoterapii, kwestie związane z psychopatologią, cechy zdrowia psychicznego oraz mechanizmy powstawania zaburzeń psychicznych. W tym module duży nacisk kładziony jest na teoretyczne i praktyczne aspekty diagnozy i terapii. Pierwszy moduł realizowany jest w wymiarze 600 godzin. Drugi moduł – również trwający 4 semestry i kończący się egzaminem drugiego poziomu – dotyczy zarówno teoretycznych, jak i praktycznych zagadnień związanych między innymi z: formami i metodami diagnozy, oddziaływaniami terapeutycznymi, rozwojem osobistym psychoterapeuty oraz organizacją procesu terapeutycznego.