Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika)
Kształcenie i wsparcie osób z ograniczeniami wzrokowymi, często określane jako tyflopedagogika, to specjalistyczne podejście w ramach pedagogiki specjalnej, koncentrujące się na współpracy z osobami niewidomymi bądź słabowidzącymi. Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej o specjalności Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową są przeznaczone dla pedagogów oraz opiekunów, pragnących nabyć zaawansowane umiejętności i wiedzę niezbędną do pracy z tym wyjątkowym środowiskiem.
Zgodnie z nowymi wymogami studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej.
Celem studiów z zakresu tyflopedagogiki jest zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych, niezbędnych do pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej, rewalidacyjnej z dziećmi, osobami z defektami wzroku na wszystkich etapach edukacyjnych w przedszkolu, szkole specjalnej, szkole ogólnodostępnej, integracyjnej, a także w internacie i świetlicy oraz placówkach pomocy społecznej. Uczestnicy studiów poszerzą kompetencje zawodowe o umiejętność dostosowania wymagań edukacyjnych do specjalnych potrzeb ucznia z niepełnosprawnością wzrokową. Trwające trzy semestry studia odbywają się w formie zaocznej, z zastosowaniem innowacyjnych technik edukacyjnych, takich jak nauka zdalna. Program nauczania obejmuje wykłady oraz ćwiczenia z dziedziny pedagogiki specjalnej, diagnostyki edukacyjnej, podstaw nauczania oraz emisji głosu, a także praktyki zawodowe.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U.2019poz.1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia 180 godzin; II uprawnienia 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego. Ukończenie studiów podyplomowych pozwalają na prowadzenie zajęć z zakresu tyflopedagogiki zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli ( Dz.U. 2017 poz.1575).
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning)
ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ W FORMIE WYKŁADÓW I ĆWICZEŃ W ZAKRESIE:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika)
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika)
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
KOSZT STUDIÓW:
3900 zł (możliwość opłat w 8 ratach) oraz opłata rekrutacyjna