Terapia rodzin
Studia podyplomowe z dziedziny terapii rodzinnej skierowane są do osób z wyższym wykształceniem, które z racji swej działalności zawodowej lub własnych potrzeb są zainteresowane pogłębianiem wiedzy o procesach zachodzących w rodzinie i ich wpływie na zdrowie fizyczne i psychiczne członków rodziny. Program studiów adresowany jest do:
- psychologów,
- pedagogów,
- pracowników socjalnych,
- asystentów rodzinnych,
- koordynatorów pieczy zastępczej,
- kuratorów społecznych i zawodowych
- osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy i umiejętności rozwijających warsztat pracy w pomocy rodzinom znajdującym się w sytuacji kryzysów lub przejawiających dysfunkcje opiekuńcze i socjalizacyjne.
Program studiów odpowiada na społeczne oczekiwania dotyczące wsparcia rodzin doświadczających kryzysów egzystencjalnych oraz dostarcza specjalistycznych umiejętności tym, którzy pomagają rodzinom w ramach opieki zastępczej.
Studia te przygotowują do prowadzenia edukacji, konsultacji, zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i udzielania pomocy psychologicznej rodzicom, opiekunom i wychowawcom dzieci i młodzieży. Celem studiów jest zapoznanie specjalistów z różnych dziedzin praktyki społecznej ze specjalistycznymi metodami pracy z rodziną.
Program nauczania obejmuje takie zagadnienia jak analiza struktury rodziny, aspekty prawne współpracy z rodzinami, ocena funkcjonowania rodziny, rola dziecka w strukturze rodziny, komunikacja między członkami rodziny, rozwijanie umiejętności interpersonalnych, różnorodne metody wspierania rodziny, podstawy pracy z rodziną opartej na podejściu systemowym, terapia dzieci i młodzieży, terapia rodzinna oparta na podejściu systemowym oraz interwencje w sytuacjach kryzysowych.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w trakcie trwania studiów oraz zaliczenie praktyki 90 h.
CZAS TRWANIA: 3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM: 1. Charakterystyka systemu rodzinnego. 2. Konteksty prawne pracy z rodziną. 3. Diagnoza systemu rodzinnego. 4. Dziecko w rodzinie. 5. Komunikacja w rodzinie. 6. Trening interpersonalny. 7. Metody pracy z rodziną. 8. Podstawy systemowej pracy z rodziną. 9. Terapia dzieci i młodzieży. 10. Systemowa terapia z rodziną. 11. Interwencja kryzysowa. 12. Casy study – studium przypadku. Praca nad przypadkami, opisy terapii rodzinnej. 13. Praktyka zawodowa – 90 godzin w instytucjach prowadzących pracę z rodziną.
Koszt: 3600 zł (możliwość opłat w 8 ratach) oraz opłata rekrutacyjna.
Jak się zapisać?