Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pomocą psychologiczno-pedagogiczną
Instytut Kształcenia Podyplomowego proponuje program studiów z dziedziny „Pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z wsparciem psychologiczno-pedagogicznym”. Aby zdobyć kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu, kandydat musi posiadać dyplom studiów pierwszego i drugiego stopnia lub ukończyć jednolite studia magisterskie trwające 5 lat. Program kształcenia przygotowuje uczestników do pracy w różnych instytucjach edukacyjnych jako pedagog szkolny, a także w internatach, świetlicach czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych, takich jak domy opieki środowiskowej.
Głównym celem studiów podyplomowych związanych z pedagogiką opiekuńczą i wychowawczą, wspomaganą przez wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, jest zdobycie wiedzy teoretycznej z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, diagnozy i terapii pedagogicznej oraz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Studenci uczą się praktycznego wykorzystania tych umiejętności w diagnozowaniu i terapeutycznych oddziaływaniach na dzieci z grup ryzyka specyficznych trudności w nauce, uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, a także dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wiedza ta znajduje zastosowanie w pracy terapeutycznej w przedszkolach, szkołach oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Studia mają charakter kwalifikacyjny i nadają uprawnienia do pracy w charakterze pedagoga szkolnego, nauczyciela wychowawcy w internatach, nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. (Dz.U.2017.poz.1575) w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, a program studiów jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (90 h) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning)
ZAKRES KSZTAŁCENIA:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do prowadzenia zajęć
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do prowadzenia zajęć
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
ZAKRES KSZTAŁCENIA:
1. Podstawy psychologii klinicznej
2. Pedagogika opiekuńcza
3. Prawo rodzinne i opiekuńcze
4. Teoretyczne podstawy udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej
5. Dzieci i młodzież w rodzinach dysfunkcyjnych
6. Podstawy terapii pedagogicznej
7. Zadania zespołu do spraw specjalnych potrzeb edukacyjnych
8. Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej
9. Diagnoza pedagogiczna
10. Specyfika pracy pedagoga szkolnego
11. Wspomaganie rozwoju psychospołecznego dzieci i młodzieży
12. Praca z uczniem mającym trudności w nauce
13. Projektowanie i ewaluacja działań wychowawczo-profilaktycznych
14. Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej
15. Profilaktyka ukierunkowana na grupy ryzyka
16. Rozwijanie umiejętności interpersonalnych
17. Podstawy pracy z rodziną
18. Praca z dzieckiem zdolnym
19. Trening umiejętności wychowawczych
20. Warsztat pracy z grupą
KOSZT STUDIÓW:
3600 zł (możliwość opłat w 8 ratach) oraz opłata rekrutacyjna