Metodyka i metodologia pracy socjalnej
Studia podyplomowe w zakresie „Metodyka i metodologia pracy socjalnej” to studia kwalifikacyjne, które pozwalają na wykonywanie zawodu w różnorodnych instytucjach i organizacjach związanych z pomocą społeczną pod warunkiem, że słuchacz ukończył wcześniej studia (minimum licencjat) z pedagogiki, pedagogiki specjalnej, psychologii, socjologii, politologii, polityki społecznej i nauk o rodzinie. Słuchacz może podjąć studia podyplomowe z metodyki i metodologii pracy socjalnej, jako absolwent innych kierunków studiów, wówczas obowiązuje art. 116 ustawy o pomocy społecznej ( Dz. U. 2020 poz. 1876 z dnia 17 września 2020), gdzie jest mowa o kwalifikacjach zawodowych do pracy w obszarze pomocy społecznej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy społecznej z dnia 15 kwietnia 2021 r. celem studiów jest przygotowanie kadry do pracy w placówkach służb społecznych.
Program nauczania jest zgodny z przepisami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a absolwent jest gotów do pracy w placówkach związanych z pomocą społeczną, takich jak regionalne centra polityki społecznej, powiatowe ośrodki wsparcia rodzin, centra pomocy społecznej, instytucje opiekuńczo-wychowawcze, domy pomocy społecznej dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie i fizycznie, jednostki zajmujące się zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu, centra wsparcia, placówki dla osób bezdomnych, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, ośrodki dla uchodźców oraz organizacje pozarządowe.
Studiując ten kierunek, jednocześnie słuchacz może zapisać się (na korzystnych warunkach) na specjalizacyjne szkolenie z zakresu organizacji pomocy społecznej, prowadzone w ramach umowy Instytutu Studiów Podyplomowych z Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej w Gdyni, która posiada stosowne zezwolenia Ministerstwa Rodziny na prowadzenie takich szkoleń. Udział w specjalizacyjnym szkoleniu wymaga odrębnej deklaracji i umowy wg wzoru WSKS. Dyplom ukończenia specjalizacyjnego szkolenia umożliwia pełnienie funkcji kierowniczych w instytucjach i organizacjach pomocy społecznej.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych z metodyki i metodologii pracy socjalnej jest przygotowanie pisemnego projektu socjalnego pod kierunkiem wyznaczonego promotora i zaliczenia praktyk w wymiarze 40 godzin. Natomiast warunkiem ukończenia specjalizacyjnego szkolenia z organizacji pomocy społecznej jest napisanie pracy dyplomowej, pod kierunkiem promotora, i zdaniem egzaminu dyplomowego w WSKS w Gdyni.
CZAS TRWANIA: 2 semestry,studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania ( m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM RAMOWY: Bloki tematyczne:
Wprowadzenie do pracy socjalnej Elementy polityki społecznej Metodologia i metodyka pracy socjalnej Projekt socjalny Struktura i organizacja pomocy społecznej Praktyki zawodowe Seminarium dyplomowe
KOSZT STUDIÓW: 2700 zł (możliwość opłat w 8 ratach) oraz opłata rekrutacyjna