Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej, ze specjalnością „Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu” są przeznaczone dla osób pragnących poszerzyć swoje kwalifikacje w pracy z dziećmi i młodzieżą z autyzmem oraz Zespołem Aspergera. Program studiów został zaprojektowany, aby wyposażyć słuchaczy w zaawansowane umiejętności diagnostyczno-terapeutyczne, które są niezbędne do skutecznej pracy edukacyjnej z osobami ze spektrum autyzmu. Te studia skierowane są do nauczycieli, którzy posiadają już kwalifikacje do nauczania, ale brakuje im przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej, oraz do tych, którzy chcą rozszerzyć swoje kompetencje o dodatkową specjalizację.
Celem studiów podyplomowych jest rozwój kompetencji w zakresie wczesnej interwencji diagnostyczno-terapeutycznej dla dzieci z autyzmem, umiejętność planowania działań profilaktyczno- wspomagających, wszechstronną interdyscyplinarną rehabilitację z dziećmi i młodzieżą ze spektrum ASD, w tym opracowywania indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych dla osób ze spektrum ASD na wszystkich poziomach edukacyjnych. Uczestnicy studiów uczą się, jak skutecznie planować i realizować działania profilaktyczne oraz wspomagające, które mają na celu wszechstronną rehabilitację osób ze spektrum autyzmu. Dzięki temu absolwenci są w pełni przygotowani do podejmowania kompleksowych działań edukacyjnych i terapeutycznych, które wspierają rozwój dzieci i młodzieży z autyzmem, dostosowując metody pracy do ich indywidualnych potrzeb.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny zprzepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U.2019 poz. 1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych (I uprawnienia-180 godzin; II uprawnienia – 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in.wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning)
ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ W FORMIE WYKŁADÓW I ĆWICZEŃ W ZAKRESIE:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin
KOSZT STUDIÓW:
3900 zł (możliwość opłat w 8 ratach) oraz opłata rekrutacyjna.